Witajcie!

Dzisiaj opowiem, Wam kilka słów o materiałach, z których możemy zbudować taras.

Taras to nieodłączny element domu z ogrodem. Dzięki tarasowi, mamy możliwość swobodnego spędzania czasu na świeżym powietrzu przy równoczesnym zachowaniu dużej wygody, dzięki możliwości szybkiego powrotu do domu. Zwykle taras znajduje się na poziomie parteru lub na dachu.

Przed budową tarasu należy się zastanowić z jakiego materiału go wykonamy, na jakim stylu nam zależy. Mamy dwie podstawowe możliwości wykonania tarasu: może on być wykonany z drewna lub kamienia.
W przypadku gdy zdecydujemy się na drewno zyskamy „cieplejszy” i przytulniejszy efekt końcowy. Należy pamiętać, że drewno jest mniej odporne niż kamień, i należy o nie częściej dbać. By drewniany taras zachwycał nas przez długie lata konieczne jest okresowe jego polerowanie oraz olejowanie i/lub malowanie.
W przypadku kamiennego tarasu pielęgnacja ogranicza się do zamiatania kamienia i ewentualnego silniejszego czyszczenia środkami do pielęgnacji w wypadku gdy na tarasie pojawią się jakieś trudne do usunięcia plamy czy brud. Kamień jest dużo bardziej odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Obecnie mamy ogromny wybór różnego rodzaju materiałów, z których można zbudować taras. Do najpopularniejszych obecnie należą: kostka brukowa, kamień naturalny i płytki tarasowe.

Kamień, w zależności od jego właściwości chemicznych jest mniej lub bardziej trwały, a to przekłada się na sposoby jego użycia. Twarde kamienie: marmur, granit, czy bazalt nadają się do użycia na podłodze naszego tarasu. Miękkie kamienie: wapień, łupki, piaskowiec, nie nadają się do zdobienia naszych tarasów, ale z pewnością sprawdzą się jako dekoracja elewacji czy murków w ogrodzie.