Sadzonki truskawek – jak wybrać? Gdzie kupować?

Coraz chętniej decydujemy się na uprawę truskawek, zarówno jedynie dla własnych korzyści lub

na większą skalę w celach sprzedaży. Truskawki wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz warunków aby plany były obfite i zadowalające dla właściciela. Przed rozpoczęciem uprawy truskawek koniecznie należy zapoznać się z podstawowymi aspektami, które wpływają na wzrost i rozwój tych roślin. Stosując się do ogólnie przyjętych zasad i porad możemy być pewni, że nasze truskawki będą szybko rosły i nie będą chorować.

 

Gdzie kupować sadzonki?

Sadzonki najlepiej zakupić w wyspecjalizowanych gospodarstwach szkółkarskich, gdzie każda taka sadzonka jest kwalifikowana i uzyskuje gwarancję czystości odmianowej oraz zdrowotnej. Jakość sadzonki jaką planujemy zasadzić jest bardzo ważny, gdyż wykorzystanie roślin ze starych plantacji owocujących lub z innych źródeł, które zaliczają się do niepewnych może być bardzo ryzykowne oraz wiązać się z wieloma niepotrzebnymi dodatkowymi kosztami.

W profesjonalnych szkółkach stosuje się odpowiednie zabiegi i działania, które gwarantują nam jak najlepsze sadzonki. Bardzo często z roślin matecznych usuwane są kwiatostany, prowadzi się selekcję negatywną, co prowadzi do pozostania i rozwoju tylko najsilniejszych egzemplarzy. W profesjonalnych szkółkach stosowane są również liczne zabiegi, których zadaniem jest profilaktyka zapobiegająca rozwojowi chorób oraz szkodników. Kupując sadzonkę warto korzystać z ofert szkółek znajdujących się pod stałą kontrolą Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Inspekcja ta zajmuje się stałym monitoringiem działań prowadzonych w danym punkcie oraz wystawia świadectwa umożliwiające handel sadzonkami w Polsce jak i za granicą.  Wybór takich sadzonek zapewni nam satysfakcjonujący efekt podczas owocowania roślin, a sama uprawa nie przysporzy nam problemów.

 

sadzonki truskawek

Sadzonki – jaki mamy wybór?

Decydując się na uprawę truskawek mamy do wyboru trzy rodzaje sadzonek. Sadzonki doniczkowe są to sadzonki pochodzące z rozłogów matecznika lub z plantacji produkcyjnej założonej na stanowisku, gdzie nie uprawiano wcześniej truskawek. Możemy również wybrać sadzonki zielone, które pochodzą z własnego matecznika, ale założenie plantacji z ich wykorzystaniem jest możliwe dopiero jesienią lub  wiosną kolejnego roku. Ostatnim rodzajem są sadzonki typu frigo, które często wykorzystywane są do uprawy sterowanej. Przez okres zimy są one przechowywane w chłodniach, a po rozmrożeniu można je od razy zasadzać.

Wybierając sadzonki truskawek i decydując się na ich uprawę koniecznie zapoznajmy się z różnymi odmianami tych roślin. Każda odmiana różni się od siebie czasem owocowania, wielkością i smakiem owoców, a także odpornością na rozwój chorób. Wybór odpowiedniej odmiany jest bardzo ważny, gdyż decyduje on jakie plony zbierzemy. Ilość odmian jest naprawdę olbrzymia i z roku na rok producenci oferują coraz to nowsze i ciekawsze wersje popularnej rośliny. Z pewnością każdy zainteresowany znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

 

Jakie są przyczyny niepowodzeń w uprawie truskawek?

Niekiedy, mimo włożenia wszelkich starań truskawki nie dają pożądanych plonów, chorują lub nie chcą rosnąć. Warto poznać jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy. Najczęstszą przyczyną niepowodzeń jest niewłaściwy dobór odmian do warunków jakie jesteśmy w stanie zapewnić rośliną. Często również stan sadzonek i ich jakość decydują o powodzeniu lub porażce podczas uprawy. Niewłaściwe posadzenie roślin jest kolejną przyczyną wpływającą na rozwój sadzonek. Negatywnie wypływa również przedawkowanie nawozu, brak ochrony przed szkodnikami, zbyt sucha gleba, brak ściółkowania plantacji, niedostateczne lub nieregularne zwalczanie chwastów.