Przegląd popularnych gatunków róż

Planując ogród powinniśmy pamiętać o różach. Te szlachetne kwiaty posiadają piękny zapach i nadają klasy. Wśród róż znajdziemy kilka rodzajów — w tym róże pnące, które doskonale sprawdzają się przy zdobieniu altan i pergoli. To doskonałe rośliny, które przy właściwej pielęgnacji odwdzięczą się pełnym blaskiem.

Róża pnąca Paul’s Scarlet Climber

Paul’s Scarlet Climber to odmiana różny pnącej o doskonale pachnących kwiatach i ciemnoczerwonej barwie. Co istotne odmiana Paul’s Scarlet Climber jest odporna na przemarzanie oraz choroby, dzięki czemu rośnie zdrowo latami i kwitnie obicie od kwietnia do końca lata. Cechują ją charakterystyczne, półpełne, zebrane w kwiatostany kwiaty o wielkości około ośmiu centymetrów. Wiotkie pędy doskonale sprawdzają się przy formowaniu na podporach. Warto Paul’s Scarlet Climber zasadzić w miejscu słonecznym, jednak uwzględniając, by gleba nie była piaszczysta, przesychająca, ciężka i zbita. Świetnie sprawdzi się przy obsadzaniu pnia drzewa. Odmiana Paul’s Scarlet Climber doskonale sprawdza się przy ogrodzeniach i ścianach — świetnie oplata kształty swoich podpór.

Róża pnąca odmiany Veilchenblau

Wśród róż rzadko zdarzają się odmiany o takiej kolorystyce jak róża Veilchenblau — posiada fioletowe kwiaty o jasnych środkach oraz żółtych pylnikach. Róża o tej niespotykanej barwie dorasta do wysokości sięgającej od czterech do sześciu metrów wysokości. Obfity wysyp kwiatów następuje w czerwcu przy zapewnieniu słonecznej pozycji. Jednak róża Veilchenblau poradzi sobie także w półcieniu, co ważne — jest też mrozoodporna.

Różowa różą pnąca Super Dorothy

Odmiana Super Dorothy posiada bardzo drobne, ale za to niezwykle liczne różowe kwiaty. Szczególnie liczny wysyp kwiatostanów obserwuje się w czerwcu, dochodzi wówczas niezwykle intensywny, różany zapach. Najlepszym miejscem wzrostu i kwitnienia są miejsca słoneczna. Jednak Super Dorothy radzi sobie doskonale także w półcieniu. Co istotne, szczególnie w naszym klimacie Super Dorothy jest odporna na mrozy. Warto zapewnić jej glebę piaszczysto-glinianą, delikatnie kwaśną. Sprawdzi się w ogrodach rzadziej podlewanych, ponieważ dobrze znosi suszę. Wzrasta na wysokość około 2-3 metrów.

White New Dawn

Gatunek White New Dawn to szlachetna odmiana New Dawn, którą charakteryzują rozłożyste, śnieżnobiałe kwiatostany. Półpełne kwiaty dochodzą do średnicy około ośmiu centymetrów. Szeroko rozwarty kwiatostan delikatnie ukazuje żółte pręciki. Odmiana New Dawn popularna jest ze względu na intensywność zapachu w okresie kwitnienia. Uwagę zwracają także półbłyszczące, zielone liście. White New Dawn posiada dwa okresy kwitnienia — letni oraz jesienny. Co istotne odmiana jest bardzo łatwa w uprawie i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy, że zapewnimy właściwe podłoże — piaszczysto-gliniaste na stanowisku słonecznym bądź półcienistym. White New Dawn odporna jest na mrozy i susze. Ta odmiana podlewana obficie raz w tygodniu odwdzięczy się nam pięknymi, bogatymi kwiatami. Pamiętajmy jednak, aby podczas podlewania nie oblewać liści wodą, ponieważ White New Dawn bardzo tego nie lubi. Doskonale sprawdza się przy nasadzeniach w celu oplecenia krat, tyczek, pergoli, altan.

Odmiana Compassion

Odmianę Compassion charakteryzują duże, łaosioworóżowe kwiaty. Kwiatostany są wyjątkowo rozbudowane i cieszą się intensywnym zapachem. Compassion najlepiej rozwija się w miejscach nasłonecznionych. Najobfitsze kwitnienie odnotowuje się w czerwcu. Jednak kwiaty pojawiają się do późnej jesieni. Compassion dorasta do wysokości od półtora do czterech metrów. Co ciekawe — odmiana Compassion jest nagradzana na licznych międzynarodowych wystawach ogrodniczych. Specjaliści polecają ją w ogrodach przydomowych. Doskonale rozwija się, gdy zapewnimy podporę w postaci altany, płotu lub innego rodzaju oparcia.

Wybierając róże pnące — warto postawić na kilka rodzajów, o różnych okresach kwitnienia. Dzięki temu uzyskamy doskonałą kompozycję, która będzie cieszyć oczy przez cały ciepły okres. Istnieją gatunki róż, które wyróżnia wyjątkowa wytrzymałość i odporność. Dlatego też gatunki mrozoodporne doskonale sprawdzają się przy obsadzaniu elementów architektonicznych naszego ogrodu — pergoli, altany, krat i ogrodzenia. Większość róż pnących preferuje gleby delikatnie kwaśne, piaszczysto-gliniane. Jednak warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę, ponieważ niektóre gatunki lepiej rozrastają się w glebach o innym ph.