Jak zrobić oczko wodne?

Oczko wodne wprowadza do naszego ogrodu element niebywale relaksujący – szum wody. Dlatego, jeżeli zależy nam na stworzeniu przyjaznej, odprężającej przestrzeni należy pomyśleć o oczku wodnym.

Najprostszym sposobem zrobienia oczka wodnego jest kupienie gotowej „formy” do oczek wodnych i jej obudowanie, np. drobnymi płytkami tarasowymi lub kamieniem. Następnie nasadzamy naokoło rośliny i do tak przygotowanego oczka nalewamy wody i wpuszczamy zwierzęta.

Inną możliwością stworzenia oczka wodnego jest wykonanie dziury w dowolnym kształcie, obłożenie jej specjalną, grubą folią. Tak stworzone oczko wodne może mieć dowolny rozmiar i kształt, nie ograniczają nas gotowe formy ze sklepu. Podobnie jak w przypadku oczka wodnego z formy możemy otoczyć nasze jeziorko kamieniem naturalnymkamieniem ogrodowym lub płytami z piaskowca. Kolejnym krokiem jest nasadzenie roślin, wlanie wody i ewentualnie wpuszczenie ryb do zbiornika.

Trzecim sposobem na stworzenie zbiornika wodnego w naszym ogrodzie jest budowa oczka wodnego z siatkobetonu. Ten sposób jest najdroższy, ale też najtrwalszy. Zbudowanego w ten sposób oczka nie powiększymy, ani nie przeniesiemy. Będzie za to ono odporne na przecieki i będzie cieszyć nasze oczy przez bardzo długi czas. Ten sposób polecany jest szczególnie w przypadku dużych ogrodów, kiedy zależy nam na stworzeniu większej przestrzeni wodnej. W tym przypadku różne wzory kostki pomogą nam w wykreowaniu ciekawej i eleganckiej przestrzeni.