Jak wybrać odpowiedni nawóz mineralny

Nawóz mineralny to jeden z podstawowych produktów używanych w branży rolniczej, ogrodniczej i nie tylko. Na rynku jednak znajduje się tyle propozycji, że nie zawsze wiadomo, co wybrać, ani na co właściwie zwracać uwagę podczas takiego wyboru. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać nawóz mineralny – dowiesz się, jakie rodzaje są dostępne i na co warto zwracać uwagę, aby wybrać idealny nawóz do potrzeb danego terenu.

Dobrze dobrany nawóz

Jesteś w sklepie i wpatrujesz się w liczne worki z nawozami, nie wiedząc, od czego zacząć. To bardzo częsta sytuacja, dlatego warto obrać jakąś strategię i po prostu zwracać uwagę na konkretne rzeczy. Nawozy są pakowane, dlatego nie chodzi tutaj o dostrzeżenie odpowiedniego składu, tylko o dokładne przeczytanie informacji podanych na opakowaniu. Po pierwsze, zwróć uwagę na to, jakiego typu nawóz widzisz. Czy jest to nawóz azotowy, czy też z magnezem, a może jest to nawóz wieloskładnikowy? Rodzajów jest mnóstwo, dlatego trzeba nawóz dobrze dopasować pod względem tego, jakie składniki posiada. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie potrzebuje potasu, najlepiej wybrać taki, który posiada go odpowiednią ilość.

Kiedy już znajdziesz nawozy z danym składnikiem, zwróć uwagę na informację mówiącą o przeznaczeniu nawozu. Czy może on być stosowany na takiej glebie, jaka znajduje się w danym terenie?  Jeśli tak, możesz go wybrać. Na pewno należy również dopasować nawóz pod względem jego przeznaczenia. Niektóre nawozy wpływają szczególnie korzystnie na przemianę materii w roślinach, a inne uzupełniają braki pewnych substancji odżywczych. Jeśli szukasz nawozu, który ma wykonać konkretne zadanie, sprawdź, czy dany produkt temu odpowiada.

Nawóz wysokiej jakości

Istotną kwestią jest również rozgraniczenie poszczególnych nawozów na te, które stosowane są przedsiewnie oraz pogłównie. Ma to znaczenie, ponieważ znajdują się w nich substancje istotne dla rozwoju roślin na poszczególnych etapach. Kluczową kwestią jest również dopasowanie nawozu pod względem tego, jakie rośliny mają z niego korzystać. Sadzenie, na przykład, warzyw i drzew iglastych różni się od siebie znacznie, dlatego nawozy, których będziesz potrzebować, też mogą być różne.

Warto pamiętać również o tym, że poszczególne nawozy mineralne mogą mieć postać zarówno ciekłą, jak i stałą, czyli nawozy mające formę granulatu. Wybierz taki, który jest polecany do danej gleby lub rodzaju rośliny, bo wówczas cały proces uprawy będzie łatwiejszy i bardziej efektywny.

Bardzo ważne jest również to, aby wybrać nawóz z odpowiednią datą przydatności, ponieważ przeterminowane nawozy nie spełnią swojego zadania. W związku z tym warto kupować nawozy na bieżąco i nie robić zbyt dużych zapasów, które stracą swoją przydatność i będzie je trzeba wyrzucić.

Na pewno należy też przeczytać, na jak dużą powierzchnię dany nawóz będzie wystarczający, aby kupić odpowiednią jego ilość. Nie należy używać zbyt dużych ilości nawozu, bo znajdujące się w nim składniki zadziałają nieodpowiednio. Bardzo ważne przy wyborze nawozu jest dokładne dobranie ilości danych składników i zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób one oddziałują, ponieważ w przeciwnym razie uprawa się nie uda.

Jeśli chodzi o producentów poszczególnych nawozów, warto kierować się tym, czy inne produkty danej marki zdały egzamin, czy nie. Jeśli zaś nie znasz jakiejś firmy, warto przeczytać dokładnie spis składników i informacje na temat danego nawozu, aby wybrać produkt jak najbardziej zdrowy dla gleby.