Jak właściwie zadbać o ogród przed zimą?

Jesień to doskonały czas do tego, aby właściwie zadbać o ogród przed zimą. Pozwoli to na odpowiednie przygotowanie roślin oraz podłoża do nadchodzących przymrozków, a wiosną odejmie sporo pracy przy wysiewie i pielęgnacji.

Niestety zbyt krótkie dni oraz niepogoda sprawiają, że obowiązki ogrodowe odkładamy aż do wiosny. Zanim jednak rośliny zaczną przechodzić w stan uśpienia – należy poświęcić im uwagę. Zainteresowania wymaga również otaczający je teren, ziemia i taras.

Zabezpieczenie ogrodu to także konserwacja urządzeń mechanicznych i części rolniczych za pomocą specjalnych artykułów rolniczych.

Na całe szczęście prace zabezpieczające nasz ogród można wykonywać aż do pierwszych mrozów, ale warto zacząć znacznie szybciej. Wszyscy wiemy jaka kapryśna potrafi być pogoda.

Zadbaj o podłoże przy użyciu odpowiednich sprzętów rolniczych

Sklep z artykułami rolniczymiPodczas planowania prac ogrodowych warto zacząć od uporządkowania trawnika z zalegających na nim liści, a za pomocą kosiarki bębnowej, spalinowej lub elektrycznej skosić ostatni raz przed wiosną trawę. Martwe resztki organiczne na pewno zaczną gnić pod śniegiem, przez co zniszczą trawnik. W dalszej kolejności pora na przekopanie grządek motyką, wyrwanie chwastów oraz przycięcie gałązek za pomocą specjalnych nożyc ogrodowych. Należy jednak pamiętać, że przycinanie niektórych roślin przy niskich temperaturach może sprawić, że nie przeżyją zimy.

Wykorzystaj artykuły rolnicze do ochrony roślin

Znaczna część roślin w naszych ogrodach jest wrażliwa na zimno, dlatego to na nich przede wszystkim należy się skupić. Niektóre kwiaty i rośliny można okryć różnego rodzaju włókniną. Sklep z artykułami rolniczymi Zenox.pl posiada w swojej ofercie włókniny ogrodowe chroniące rośliny przed wysychaniem, włókniny ściółkujące zabezpieczające uprawy przed chwastami, włókniny do pomidorów i roślin donicowych. Przy okrywaniu roślin należy jednak pamiętać, aby nie zabezpieczyć ich zbyt wcześnie. Pośpiech sprawi, że uprawy zgniją.

Zabezpieczać drzewka owocowe czy nie?

Drzewka owocowe to zdecydowanie jedne z najbardziej problematycznych roślin w całym ogrodzie. Oczywiście o nie również trzeba odpowiednio zadbać. Wykorzystanie siatki chroniącej przed ptakami uważane jest za jeden z podstawowych zabiegów. Innym jest podcięcie za pomocą nożyc ogrodowych wyschniętych gałęzi oraz wyzbieranie zgniłych spadów, gdzie w okresie zimowym może pojawić się robactwo.

Nie zapomnij o częściach i artykułach rolniczych!

części rolnicze sklep zenoxPlanując jesienne prace ogrodowe nie może zabraknąć również czyszczenia, konserwacji oraz wymiany części i artykułów rolniczych. Sprzęty ręczne jak nożyce, sekatory, łopaty czy grabie powinny zostać dokładnie wyczyszczone z resztek ziemi i liści oraz zabezpieczone odpowiednimi środkami konserwującymi. Przed schowaniem do szopy warto również wyczyścić i naostrzyć noże. Należy zadbać również o sprzęty elektryczne, które koniecznie trzeba przemyć, a prowadnice i elementy metalowe zakonserwować olejem. Przy często używanych sprzętach można również wymienić niektóre części i artykuły rolnicze. Sprzęty i artykuły rolnicze powinny zostać umieszczone w suchym miejscu, aby wilgoć ich nie uszkodziła.

Zabezpieczanie bardziej wymagających sprzętów 

O ile zabezpieczenie lekkich sprzętów ręcznych i elektrycznych wydaje się być prostą rzeczą, o tyle zadbanie o kosiarki spalinowe, systemy automatycznego nawadniania i węże ogrodowe to większe wyzwanie. W kosiarce, której długo nikt nie będzie używał, nie może pozostać żadne paliwo (najbezpieczniej jest wypalić paliwo do końca podczas koszenia, gdyż wylewane ręcznie paliwo może zalać silnik). Istotne przy konserwacji kosiarki spalinowej jest również wymiana filtra oraz oleju. Sprzęt powinien być przechowywany w suchym miejscu.

Systemy automatycznego nawaniania w okresie jesiennym muszą być dokładnie oczyszczone z zalegającej w rurach wody. Najbezpieczniej jest przedmuchać wszystkie odpływy, aby w okresie przymrozków woda nie zamarzła i nie zniszczyła rur. Na wszelki wypadek warto zabezpieczyć się w części zamienne. Podobnie ma się kwestia węży ogrodowych, które powinny zostać dokładnie osuszone i zakonserwowane, aby gumowy materiał nie popękał.

Dlaczego warto zabezpieczać ogród i sprzęt na zimę?

Odpowiednie zabezpieczenie roślin i podłoża na zimę usprawni pracę w ogrodzie wiosną oraz sprawi, że owoce, warzywa oraz kwiaty będą rosły zdrowe. Natomiast odpowiednia konserwacja urządzeń zapewni ich bezawaryjne działanie, a sprzęty rolnicze będą służyły długie lata.

Części rolnicze sklep

 

Artykuł został zrealizowany we współpracy z Zenox.pl – internetowy sklep rolniczy. Sklep oferuje typowe i przydatne artykuły rolnicze, zabawki, oraz części do maszyn rolniczych (Zetor, Ursus, Bizon, John Deere).