Zastosowanie odpowiedniego rodzaju nawozu na polu lub w przydomowym ogródku to obecnie najlepszy sposób na zapewnienie sobie dobrych plonów, ochronę roślin przed szkodnikami i uodpornienie ich na trudniejsze warunki pogodowe mogące ograniczyć dostępne w otoczeniu składniki odżywcze. Na rynku pojawia się jednak wiele różnego rodzaju nawozów różnie wpływających na zachowanie roślin. Jakie nawozy są najlepsze, czym różnią się między sobą i kiedy należy sięgać po konkretne rodzaje?

Nawozy organiczne – charakterystyka i najważniejsze zalety

Zdecydowanie najpopularniejsze i uważane za najbezpieczniejsze dla roślin nawozy to oczywiście nawozy organiczne, wyprodukowane z naturalnych substancji lub ich mieszanin. Nawozy biologiczne, bo takim terminem są też często określane, można stosować o każdej porze roku – nie są, w przeciwieństwie do nawozów mineralnych, uzależnione od konkretnych terminów nawożenia, dlatego też sprawdzają się zarówno u profesjonalnych rolników jak i w amatorskich ogródkach przydomowych. Nawozy organiczne to najlepszy sposób na dostarczenie roślinom niezbędnych składników pokarmowych – największe efekty działania przynoszą po wymieszaniu z podłożem, wzbogacając jego naturalne życie biologiczne i pozwalając na bogate, dobre plony.

Nawozy organiczne zapewniają roślinom stały i długoterminowy dostęp do wszystkich składników odżywczych, a dzięki metodzie powolnego uwalniania pierwiastków odżywczych chronią rośliny przed nadmiernym wybujaniem, nawet jeśli zastosujemy zbyt dużo nawozu. Co ciekawe, nawozy organiczne mogą być stosowane w celu zwiększenia efektywności i lepszego wykorzystania składników pokarmowych pozyskiwanych z nawozów mineralnych. Ich główną zaletą jest jednak bez wątpienia szansa na poprawienie właściwości sorpcyjnych podłoża, dzięki którym ziemia zostanie zabezpieczona przed nadmiernym przesuszaniem i wypłukiwaniem składników pokarmowych.

Nawozy mineralne – kiedy warto je stosować?

Nawożenie upraw nawozami mineralnymi, to kluczowy zabieg wpływający na wzrost plonu. Nawozy mineralne są nawozami sztucznymi, choć ich działanie może być często dla roślin lepsze i efektywniejsze niż w przypadku tradycyjnych nawozów organicznych. Ich skład pozwala zadbać o skład pierwiastkowy gleby i dostarczyć roślinom niezbędnych składników odżywczych, których w tej z jakiegoś powodu brakuje.

W ofertach sklepów z nawozami pojawiają się dziś różnego rodzaju nawozy mineralne: azotowe, azotowe płynne, azotowe z siarką, azotowe z siarką płynne, nawozy wieloskładnikowe, nawozy potasowe, a także magnezowe. Ich stosowanie ma jedną wadę – wybór odpowiedniego nawozu jest uzależniony od potrzeb gleby i konkretnych roślin, a terminy w których należy nawozić mogą mieć duży wpływ na ostateczny wzrost roślin. Właściwy dobór nawozów ułatwiają jednak opracowane przez ekspertów programy i schematy nawożenia, które cyklicznie są prezentowane w katalogach sezonowych dedykowanym poszczególnym uprawom.

Nawozy wapniowe – tanie i skuteczne nawozy dla roślin uprawnych

to zdecydowanie najtańszy na rynku sposób na urodzajną glebę. Jak sama nazwa wskazuje, nawozy wapniowe składają się głównie z wapnia, który odpowiada za odkwaszanie gleby, poprawę jej składu chemicznego i struktury, a także wzmocnienie odporności roślin na choroby i tym samym zwiększenie plonowania.  Standardowo nawozy wapniowe występują w formie granulowanej i sypkiej, a wybór konkretnego rodzaju zależy najczęściej od uprawianych roślin i pewnego doświadczenia w stosowaniu tego typu nawozów. Te granulowane charakteryzują się powolnym uwalnianiem do gleby, dzięki czemu ich działanie jest wydłużone, natomiast sypkie cechują się dużym rozdrobnieniem, a co za tym idzie dużą szybkością działania. Wadą w stosunku do dwóch wyżej opisanych wariantów jest jednak skład – zarówno nawozy mineralne, jak i organiczne gwarantują znacznie bogatszy skład i tym samym odpowiadają za dodanie do gleby wartości odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. Nawozy wapniowe działają w kontraście z nimi jako dodatkowe polepszacze, które choć spełniają ważną rolę w procesie uprawy roślin, zdecydowanie nie wystarczą do zmaksymalizowania plonów.

Jakie nawozy są najlepsze? Porównanie najważniejszych rodzajów nawozów

Wybór właściwego rodzaju nawozu do zastosowania na polach uprawnych lub w przydomowych ogródkach jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju uprawianych roślin oraz kondycji gleby, na jakiej mają wyrosnąć. Jeśli ta jest zakwaszona, zastosowanie nawozu wapniowego pozwoli znacząco poprawić jej jakość i zapewnić właściwe warunki dla wzrostu roślin, jednak jeśli ziemia nawet po odkwaszeniu pozostanie uboga w składniki odżywcze, osiągnięcie najlepszych plonów bez nawozów organicznych lub nakierowanych na konkretne działanie nawozów mineralnych może okazać się bardzo trudne.